tu znajdziesz ćwiczenia do pracy własnej

1. Wróć do zmysłów

wycisz emocje i myśli.

Zanim zaczniesz słuchać powyższego ćwiczenia przygotuj 2 kartki papieru i coś do pisania.

Intencje ćwiczenia są dwie.

Po pierwsze wyciszysz umysł czyli natłok myśli, które towarzyszą określonemu zdarzeniu oraz zmniejszysz intensywność emocji, które często myślom towarzyszą. Pamiętaj, że nieprzyjemne emocje zawężają pole widzenia rozwiązań, wpadasz w pułapkę tzw. myślenia tunelowego. Kiedy wyciszysz myśli, a emocje przepłyną, ciało stanie się zrelaksowane. Wówczas masz okazję dostrzeżenia innej perspektywy zdarzenia, które miało miejsce. „Wychodzisz” niejako z Twojej wersji opowieści. To kolei daje Ci możliwość znalezienia korzystnych rozwiązań.

Kiedy wykonujesz to ćwiczenie regularnie, nabierasz łatwości w korzystanie ze swoich zmysłów. Jest to dodatkowa zaleta ćwiczenia, ponieważ uruchamiając wybrany zmysł jesteś w stanie bardzo szybko przekierować uwagę z zalewu emocji i myśli na coś innego. Daje Ci to możliwość poradzenia sobie i znalezienia rozwiązań w sytuacjach, których nie możesz sobie pozwolić na wejście w emocje i ich uwolnienie ponieważ sytuacja obliguje Cię do wyjścia z tzw „twarzą”. Mam tu na myśli np. zawodowe sytuacje stresujące, szczególnie wymagające koncentracji na określonych rozwiązaniach.

2. Bezpieczna przystań

medytacja

Popłyń po spokój, równowagę, błogość. Doświadczaj, rozgość się, powracaj.

muzyka pochodzi ze strony: https://audiohub.com/topic/meditation-spirituality-hypnosis

3. Spotkanie z wewnętrznym dzieckiem

Pytania pomocnicze do pracy przed procesem.

Przypomnij sobie ostatnią sytuację kiedy obraziłeś się na kogoś ponieważ nie zachował w sposób jakiego oczekiwałeś.

1. Zastanów się o co Ci tak naprawdę chodzi?

Co zyskujesz kiedy się obrażasz? (samopoczucie, cele, relacje)

Co tracisz kiedy się obrażasz? (emocje, relacje, cele)

Jaka potrzeba została niezaspokojona w tej sytuacji?

Jak możesz zaspokoić ją sam/a bez oczekiwania tego od drugiej osoby?

2. Jakie myśli towarzyszą Ci kiedy chcesz być sobą? Wypisz wszystko bez zastanawiania się. Wśród tych myśli znajdziesz ograniczające przekonania, które sam/a na siebie nakładasz, aby nie być w pełni sobą. Uświadamiając sobie przekonanie to krok do jego zmiany.